وبلاگ

نمایشگاه های کتاب استانی و بین المللی

نمایشگاه های کتاب استانی و بین المللی

۱. نمایشگاه بین‌­المللی کتاب تهران

نمایشگاه بین ­المللی کتاب تهران هر ساله نیمه اول اردیبهشت ماه در تهران برگزار می­شود. این نمایشگاه بعد از ۳۲ دوره برپایی به یکی از مهمترین نمایشگاه­های کتاب در سطح خاورمیانه و آسیا تبدیل شده است. بازدید میلیون­ها نفر از این نمایشگاه، از جمله هزاران دانشجو، دانش ­آموز، ناشر، کتابدار و خانواده­ ها… این نمایشگاه را به مهمترین رخداد فرهنگی کشور ایران تبدیل کرده است.

هر ساله به طور میانگین بیش از ۲۵۰۰ ناشر داخلی و ۶۰۰ ناشر خارجی در این نمایشگاه حضور می­ یابند. عمده کتاب­هایی که توسط ناشران خارجی در این نمایشگاه ارایه می­ شود به زبان انگلیسی و عربی است، اما کتاب­های دیگری نیز به زبان­های فرانسوی، آلمانی، چینی، کره­ ای و ژاپنی در این نمایشگاه عرضه می­ شود. بیست و نهمین دوره این نمایشگاه برای اولین بار در محل شهر آفتاب برگزار شد و بیش از ۲۸ کشور در آن حضور داشتند.

۲. نمایشگاه­های کتاب استانی

نمایشگاه­های کتاب استانی یکی از مهمترین رخدادهای فرهنگی در استان­­های کشور است که برپایی آن از سال ۱۳۷۱ توسط مؤسسه نمایشگاه­ های فرهنگی ایران آغاز شده است. این نمایشگاه­ها که حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می­ شود هم اکنون به تعداد ۳۸۰ نمایشگاه رسیده است. این نمایشگاه به صورت سالانه در مراکز ۳۰ استان کشور برگزار می­ شود. ترویج و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی، بالا بردن میزان سطح آگاهی و دانش جامعه، به ویژه مناطق دور دست کشور، توسعه فرهنگی استانها از طریق عرضه مستقیم کتاب، موج آفرینی فرهنگی و ایجاد فضای پرشور و نشاط فرهنگی در کشور طی مدت برگزاری و تشویق مردم، مسئولان و سازمان­ها و نهادها به مشارکت در فعالیت­های کتاب خوانی، تقویت کتابخانه ها و مجتمع­ های فرهنگی، فراهم آوردن زمینه لازم جهت بروز خلاقیت­ها و استعدادهای بالقوه در مناطق مختلف کشور، تعامل فرهنگی و ارتباط مستقیم ناشران با مردم، خارج ساختن فعالیت­های علمی، فرهنگی از حالت متمرکز و توزیع این گونه فعالیت­ها در استان­های کشور از مهمترین اهداف برگزاری این گونه نمایشگاه ­ها است.

یکی از دستاوردهای عمده برگزاری نمایشگاه ­های کتاب توزیع مناسب، متوازن و متعادل کتاب در سطح کشور و به ویژه مناطق دوردست و خارج از مرکز بوده است. براساس تخمین­ ها و پژوهش­ های صورت گرفته بیش از ۱۷ درصد از کل توزیع کتاب در کشور از طریق برپایی نمایشگاه های کتاب استانی صورت می­ پذیرد. به طور متوسط در هر نمایشگاه کتاب استانی بیش از ۴۰۰ ناشر در نمایشگاه حضور یافته و ۴۰ هزار عنوان کتاب (۴۰۰ هزار جلد) را در معرض نمایش و فروش می­ گذارند. اکثر این کتاب­ها که حداقل با ۳۰ درصد تخفیف ارائه می شود توسط مردم و دانشجویان، دانش­آموزان، کتابخانه­ ها و کتاب فروشان خریداری می­ شود که به بازار کتاب که عمدتاً در شهرهای بزرگ ایران تمرکز دارد، دسترسی ندارند. سالانه بیش از ۱۷۰میلیارد ریال کتاب در نمایشگاه ­های کتاب استانی به فروش می رسد که این میزان فروش کتاب در استان­ها علاوه بر نقش اقتصادی که برای ناشران دارد بی­ شک تأثیرات فرهنگی عمیقی نیز در استان ها داشته است.

۳. حضور در نمایشگاه­های خارجی

مؤسسه نمایشگاه­های فرهنگی ایران به نمایندگی از نمایشگاه بین­ المللی کتاب تهران و نشر ایران سالانه و به طور مستمر در چندین نمایشگاه بین­ المللی کتاب از جمله نمایشگاه بین ­المللی کتاب فرانکفورت، بلونیا، مسکو، چین، توکیو، شارجه، استانبول، پاریس، عمان، قطر و … حضور پیدا می کند. این مؤسسه از سال ۱۳۷۷ تاکنون در بیش از ۱۲۷نمایشگاه بین ­المللی کتاب در سطح جهان حضور یافته است و با بسیاری از این نمایشگاه­ها قرارداد تبادل غرفه رایگان دارد.

۴. نشر در حوزه ادبیات معاصر

نشر کتاب در حوزه داستان، ادبیات و شعر معاصر از دیگر فعالیت­های مؤسسه نمایشگاه­های فرهنگی ایران است. این مؤسسه تاکنون بیش از ۲۸۰ عنوان کتاب در این حوزه منتشر کرده است که بعضی از این کتاب­ها به دیگر زبان­ها ترجمه شده است. این مؤسسه آمادگی دارد در زمینه ترجمه آثار ایرانی با ناشران علاقمند در دیگر کشورها همکاری نماید.

موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران طی دو دهه فعالیت فرهنگی و نمایشگاهی موفق، در زمینه های ذیل آماده همکاری با سازمان ها، نهادها و وزارت خانه ها است. خدمات این موسسه به شرح ذیل است:

۱) برگزاری نمایشگاههای فرهنگی بویژه نمایشگاه کتاب در داخل و خارج از کشور

۲) خدمات غرفه بندی به متراژ ۱۰ هزار متر مربع با قیمتهای مناسب

۳) برگزاری همایش ها و جشنواره ها و سمینارها

۴) تامین ملزومات نمایشگاهی (میز، صندلی، مبل، تجهیزات اداری و…)

۵) خدمات مشاوره نمایشگاهی

۶) تامین کتاب و تجهیز کتابخانه ها در سراسر کشور

ثبت نام و تاریخ نمایشگاه های کتاب استانی و بین المللی

علاقه مندان به کتاب جهت آگاهی از برنامه ها، ثبت نام و تاریخ نمایشگاه های کتاب استانی و بین المللی روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت نام و تاریخ نمایشگاه های کتاب استانی و بین المللی

ثبت نام ناشران در نمایشگاه کتاب استانی

ناشران محترم می توانند با استفاده از لینک زیر جهت حضور در نمایشگاه کتاب استانی اقدام کنند:

ثبت نام ناشران در نمایشگاه کتاب استانی

ثبت نام ناشران در نمایشگاه کتاب تهران

هدف اصلی از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، بیش و پیش از معامله تجاری صنعت گران حرفه چاپ و نشر، ارتقای این صنعت با تاکید برماهیت فرهنگی و ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی است، هدف اصلی برگزاری نمایشگاه های برجسته بین المللی کتاب دربرخی از کشورهای جهان، دردرجه اول تجاری است. چراکه در این نمایشگاه ها ناشران در درجه اول با واگذاری حق مولف و امیتازات آن به یکدیگر، به داد وستد اقتصادی مشغول بوده و ضمن تبلیغ کالایی فرهنگی، به صادرات و عرضه این کالاها به بازارهای جدید می پردازند.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با ۳۱ دوره برگزاری یکی از معتبرترین نمایشگاه های بین المللی کتاب در آسیا و خاورمیانه است. حضور سالانه بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ ناشر داخلی و ۶۰۰ ناشر خارجی و بازدید بیش از ۴ میلیون نفر از این نمایشگاه، اعتبار فوق العاده ای به آن بخشیده است و به لحاظ بازدید کننده آن را در صدر جهانی قرار داده است.

ناشران محترم می توانند با استفاده از لینک زیر جهت حضور در نمایشگاه کتاب تهران اقدام کنند:

ثبت نام ناشران در نمایشگاه کتاب تهران